ABC PRAWA
2 marzec 2018

Weksel in blanco a kwestia odpowiedzialności

Beata Banaszewska
Beata Banaszewska
T: 601 986 029
W praktyce obrotu gospodarczego przedsiębiorcy często składają swoim wierzycielom weksle in blanco wraz z deklaracją wekslową na zabezpieczenie roszczeń wynikających z zawartych umów. Z reguły, po upływie terminu przedawnienia roszczenia z zawartej umowy (np. sprzedaży), której wykonanie zabezpieczał złożony i podpisany przez przedsiębiorcę weksel, przedsiębiorca pozostaje w przekonaniu, że wierzyciel wekslowy nie może skutecznie dochodzić roszczeń. Nie zawsze słusznie.

Jeżeli w deklaracji wekslowej zezwolimy bowiem wierzycielowi wekslowemu na wypełnienie weksla in blanco w każdym czasie w przypadku braku zapłaty należności ze stosunku podstawowego, to takie upoważnienie do wypełnienia weksla (ze względu na ścisłą więź istniejącą pomiędzy zobowiązaniem wekslowym, a zobowiązaniem zabezpieczonym wekslem in blanco), oznacza upoważnienie do uzupełnienia weksla przed upływem terminu przedawnienia roszczenia podlegającego zabezpieczeniu (roszczenia ze stosunku podstawowego). W takiej sytuacji roszczenie wekslowe ulega przedawnieniu wobec wystawcy weksla po upływie 3 lat od dnia jego płatności, a nie po upływie terminu przedawnienia roszczenia podstawowego. Czyli w skrajnym przypadku nasza odpowiedzialność może ulec znacznemu wydłużeniu.

Dlatego też, składając wierzycielowi weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową na zabezpieczenie roszczeń wynikających z zawartej umowy, warto zadbać o ochronę swojego interesu i ograniczenie - przez zawarcie stosownych zapisów w deklaracji wekslowej - swobody wierzyciela w określeniu daty płatności weksla. Skróci to czas, w jakim wierzyciel wekslowy będzie mógł dochodzić swych roszczeń z weksla przed sądem.